Results from Around the Country
Wisconsin State Dancesport Championships
American Classic Ballroom
Barbara Pease with Paul Botes
2nd (of 6) L-C1 Closed Silver Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
6th (of 15) L-C1 Silver Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
5th (of 11) L-C1 Closed Silver Smooth 3-Dance Championship (WTF)
2nd (of 5) L-C1 Closed Bronze Standard 3-Dance Championship (WTQ)
5th (of 9) L-C Bronze Standard 3-Dance Scholarship (WTQ)
Cinema Ballroom
Eileen Arcilla with Golden Parker
2nd (of 2) L-B1 Open Full Gold Rhythm Cha Cha
2nd (of 2) L-B1 Open Full Gold Rhythm Rumba
2nd (of 2) L-B1 Open Full Gold Rhythm East Coast Swing
2nd (of 2) L-B1 Open Full Gold Rhythm Bolero
4th (of 12) L-B Open Rhythm Scholarship (CRSBM)
Maggie Arzdorf-Schubbe with Dustin Donelan
4th (of 8) L-C1 Intermediate Bronze Rhythm Cha Cha
4th (of 8) L-C1 Intermediate Bronze Rhythm Rumba
1st (of 5) L-C1 Intermediate Bronze Rhythm Bolero
3rd (of 6) L-C1 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
5th (of 14) L-C Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
Annabel Bavaud with Shane Meuwissen
3rd (of 13) L-B2 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
8th (of 15) L-B Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship (C/RSW)
3rd (of 8) L-B2 Closed Silver Smooth 3-Dance Championship (WTF)
5th (of 13) L-B Silver Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
3rd (of 6) G-B Bronze Standard 3-Dance Scholarship (WTQ)
Jonathan Chen with Nadine Messenger
5th (of 8) Professional Open Rhythm Championship (CRSBM)
Aiyesha Dey with Eric Hudson
3rd (of 12) L-B Open Rhythm Scholarship (CRSBM)
1st (of 2) L-B1 Open Full Gold Smooth Waltz
1st (of 2) L-B1 Open Full Gold Smooth Tango
1st (of 2) L-B1 Open Full Gold Smooth Foxtrot
2nd (of 5) L-A Open Smooth Scholarship (WTFV)
Dustin Donelan with Kirsten McCloskey
3rd (of 6) Professional Rising Star Rhythm (CRSBM)
6th (of 8) Professional Open Rhythm Championship (CRSBM)
6th (of 12) Professional Rising Star Smooth (WTFV)
10th (of 17) Professional Open Smooth Championship (WTFV)
Len Ferrington with Nadine Messenger
3rd (of 4) G-C1 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
11th (of 14) L-C Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
2nd (of 5) G-C1 Closed Bronze Smooth 3-Dance Championship (WTF)
10th (of 16) G-C Bronze Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
1st (of 1) G-C1 Closed Bronze Standard 3-Dance Championship (WTQ)
Madelyn Harrieux with Eric Hudson
1st (of 1) L-JS Pre-Silver International Cha Cha
1st (of 1) L-JS Pre-Silver International Samba
1st (of 1) L-JS Pre-Silver International Rumba
1st (of 1) L-JS Pre-Silver International Paso Doble
1st (of 1) L-JS Pre-Silver International Jive
Emily Jandrich with Jonathan Chen
3rd (of 3) L-A1 Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
3rd (of 9) L-A Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
1st (of 2) L-A1 Intermediate Bronze Smooth Foxtrot
2nd (of 3) L-A1 Closed Bronze Smooth 3-Dance Championship (WTF)
6th (of 10) L-A Bronze Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
Don Kovarik with Kirsten McCloskey
1st (of 1) G-C2 Closed Silver Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
13th (of 15) L-C Silver Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
2nd (of 3) G-C2 Pre-Silver Smooth Waltz
4th (of 4) G-C2 Closed Silver Smooth 3-Dance Championship
8th (of 8) G-C Silver Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
Mark Lange with Nadine Messenger
1st (of 2) G-B1 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
6th (of 9) L-A Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
7th (of 10) L-A Bronze Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
1st (of 3) G-B1 Closed Bronze Smooth 3-Dance Championship (WTF)
1st (of 4) G-B1 Pre-Bronze Smooth Waltz Final
Kris Larson with Eric Hudson
2nd (of 7) L-C Silver Latin 3-Dance Scholarship (CRJ)
3rd (of 7) L-C1 Full Silver Smooth Waltz
2nd (of 8) L-C1 Full Silver Smooth Tango
2nd (of 20) L-C Silver Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
2nd (of 6) G-B Bronze Standard 3-Dance Scholarship (WTQ)
Adina Lebowitz with Dustin Donelan
9th (of 17) L-B2 Intermedia Bronze Rhythm Cha Cha
9th (of 17) L-B2 Intermediate Bronze Rhythm Rumba
9th (of 17) L-B2 Imtermediate Bronze Rhythm East Coast Swing
9th (of 13) L-B2 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
11th (of 15) L-B Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship
Spencer Loufek with Kirsten McCloskey
1st (of 2) G-A1 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
1st (of 9) L-A Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
1st (of 1) G-A1 Closed Bronze Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
1st (of 2) G-A1 Full Bronze Smooth Waltz Final
1st (of 10) L-A Bronze Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
Pat Moriarity with Nadine Messenger
2nd (of 3) G-C2 Pre-Silver Smooth Tango Final
3rd (of 4) G-C2 Closed Silver Smooth 3-Dance Championship (WTF)
7th (of 8) G-C Silver Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
7th (of 9) L-C Bronze Standard 3-Dance Scholarship (WTQ)
1st (of 1) G-C2 Closed Bronze Standard 3-Dance Championship (WTQ)
Rosie Muska with Dustin Donelan
2nd (of 2) L-A1 Advanced Latin Cha Cha
2nd (of 2) L-A1 Advanced Latin Samba
2nd (of 2) L-A1 Advanced Latin Rumba
2nd (of 2) L-A1 Advanced Latin Jive
5th (of 8) L-A Open Latin Scholarship (CRSPJ)
Grace Peterson with Martin Pickering
1st (of 3) L-A2 Full Silver Smooth Waltz
1st (of 3) L-A2 Full Silver Smooth Tango
1st (of 3) L-A2 Full Silver Smooth Foxtrot
1st (of 4) L-A2 Closed Silver Smooth 3-Dance Championship (WTF)
1st (of 3) L-A Silver Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
Martin Pickering and Ashley Marie
7th (of 12) Professional Rising Star Smooth (WTFV)
14th (of 17) Professional Open Smooth Championship (WTFV)
Mark Querna with Kirsten McCloskey
1st (of 3) G-B2 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
9th (of 15) L-B Bronze Rhythm 3-Dance SCholarship (CRS)
2nd (of 3) G-B2 Closed Bronze Smooth 3-Dance Championship (WTF)
10th (of 14) G-B Bronze Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
4th (of 6) G-B Bronze Standard 3-Dance Scholarship (WTQ)
Elizabeth Rocco with Eric Hudson
1st (of 2) L-B1 Advanced Smooth Waltz
1st (of 2) L-B1 Advanced Smooth Tango
1st (of 2) L-B1 Advanced Smooth Foxtrot
2nd (of 14) L-B Open Smooth Scholarship (WTFV)
3rd (of 8) L-B Open Latin Scholarship (CSRPJ)
David Schmidt with Michelle Hudson
1st (of 4) G-C1 Advanced Smooth Waltz
1st (of 4) G-C1 Advanced Smooth Tango
1st (of 4) G-C1 Advanced Smooth Foxtrot
4th (of 15) L-B World Smooth DanceSport Series (WTFV)
4th (of 20) L-C Open Smooth Scholarship (WTFV)
Tom Schubbe with Nadine Messenger
2nd (of 2) G-B2 Closed Silver Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
6th (of 10) L-B Silver Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
1st (of 5) G-B2 Full Bronze Smooth Waltz
1st (of 3) G-B2 Closed Bronze Smooth 3-Dance Championship (WTF)
5th (of 14) G-B Bronze Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
Scott Skinner with Michelle Hudson
7th (of 14) L-B World Open Smooth Scholarship (WTFV)
5th (of 16) L-C World Smooth DanceSport Series (WTFV)
1st (of 4) G-C1 Open Silver Standard Waltz
6th (of 13) L-C1 Closed Silver Standard 3-Dance Championship (WTQ)
7th (of 17) L-C Silver Standard 3-Dance Scholarship (WTQ)
Tiffany Sullivan with Dustin Donelan
2nd (of 2) L-A1 Open Full Gold Smooth Waltz
4th (of 5) L-A Open Smooth Scholarship (WTFV)
2nd (of 4) L-A World Smooth Dance Sport Series (WTFV)
2nd (of 2) L-A Open Rhythm Scholarship (CRSBM)
1st (of 2) L-A World Rhythm DanceSport Series (CRSBM)
Tiffany Sullivan with Jonathan Chen
1st (of 2) L-A1 Advanced Latin Cha Cha
1st (of 2) L-A1 Advanced Latin Rumba
1st (of 2) L-A1 Advanced Latin Samba
4th (of 8) L-A Open Latin Scholarship (CRSPJ)
2nd (of 3) L-A World Latin DanceSport Series (CSRPDJ)
Cece Swanson with Eric Hudson
1st (of 8) L-C1 Full Bronze Smooth Waltz Final
1st (of 8) L-C1 Full Bronze Smooth Tango Final
1st (of 8) L-C1 Full Bronze Smooth Foxtrot Final
2nd (of 16) G-C Bronze Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
1st (of 9) L-C Bronze Standard 3-Dance Scholarship (WTQ)
Jane Taylor with Jonathan Chen
2nd (of 8) L-C1 Intermediate Bronze Rhythm Cha Cha
2nd (of 8) L-C1 Intermediate Bronze Rhythm Rumba
2nd (of 8) L-C1 Intermediate Bronze Rhythm East Coast Swing
2nd (of 6) L-C1 Intermediate Bronze Rhythm Mambo
3rd (of 7) L-C1 Full Bronze Rhythm Cha Cha
Jane Taylor with Shane Meuwissen
7th (of 11) L-C1 Closed Silver Smooth 3-Dance Championship (WTF)
12th (of 20) L-C Silver Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
2nd (of 3) L-C1 Pr-Silver Standard Tango Final
9th (of 13) L-C1 Closed Silver Standard 3-Dance Championship (WTQ)
13th (of 17) L-C Silver Standard 3-Dance Scholarship (WTQ)
Sara Wedding with Shane Meuwissen
2nd (of 2) L-A2 Advanced Latin Cha Cha
2nd (of 2) L-A2 Advanced Latin Samba
2nd (of 2) L-A2 Advanced Latin Rumba
6th (of 8) L-A Open Latin Scholarship (CSRPJ)
3rd (of 3) L-A World Latin DanceSport Series (CSRPJ)
Larry Wittig with Nadine Messenger
2nd (of 4) G-B2 Intermediate Bronze Rhythm Cha Cha
2nd (of 4) G-B2 Intermediate Bronze Rhythm Rumba
2nd (of 3) G-B2 Intermediate Bronze Rhythm Mambo
2nd (of 3) G-B2 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
9th (of 15) L-B Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
Larry Wittig with Kirsten McCloskey
2nd (of 4) G-B1 Pre-Bronze Smooth Waltz Final
2nd (of 4) G-B1 Pre-Bronze Smooth Tango Final
2nd (of 3) G-B1 Closed Bronze Smooth 3-Dance Championship (WTF)
1st (of 1) G-B2 Newcomer Smooth Bronze Waltz Final
1st (of 1) G-B2 Newcomer Smooth Bronze Tango Final
Andrea Wynn with Martin Pickering
1st (of 1) L-A1 Full Silver Smooth Waltz
1st (of 1) L-A1 Full Silver Smooth Tango
1st (of 1) L-A2 Full Silver Smooth Foxtrot
1st (of 1) L-A2 Full Silver Smooth Viennese Waltz
1st (of 2) L-A2 Closed Silver Smooth 3-Dance Championship (WTF)
Yuping Zheng with Jonathan Chen
3rd (of 5) L-B2 Closed Silver Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
5th (of 15) L-C Silver Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
3rd (of 7) L-B2 Pre-Silver Smooth Viennese Waltz
6th (of 8) L-B2 Closed Silver Smooth 3-Dance Championship (WTF)
8th (of 20) L-C Silver Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
Dahl Dance Center
Darcy Adamczyk with Gary Dahl
3rd (of 4) L-A2 Closed Silver Smooth 3-Dance Championship (WTF)
2nd (of 6) L-B1 Closed Silver Smooth 3-Dance Championship (WTF)
4th (of 13) L-B Silver Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
3rd (of 3) L-B1 Closed Silver Standard 3-Dance Championship (WTQ)
4th (of 5) L-B Silver Standard 3-Dance Scholarship (WTQ)
Sharon Gentling with Gary Dahl
6th (of 13) L-B2 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
4th (of 6) L-C1 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
6th (of 11) L-B2 Closed Bronze Smooth 3-Dance Championship (WTF)
5th (of 8) L-C1 Closed Bronze Smooth 3-Dance Championship (WTF)
7th (of 14) L-C Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
Ursula Mayr with Gary Dahl
3rd (of 5) G-B2 Closed Silver Standard 3-Dance Championship (WTF)
6th (of 8) L-C1 Intermediate Silver Standard Waltz
6th (of 8) L-C1 Intermediate Silver Standard Tango
6th (of 8) L-C1 Intermediate Silver Standard Quickstep
13th (of 17) L-C Silver Standard 3-Dance Scholarship (WTQ)
Dance with Us America
Gene Bersten and Elena Bersten
2nd (of 7) Professional Rising Star Latin (CSRPJ)
6th (of 12) Professional Open Latin (CSRPJ)
Ashley Cooper with Gene Bersten
1st (of 1) L-A2 Open Silver Latin Cha Cha
1st (of 1) L-A2 Open Silver Latin Samba
1st (of 1) L-A2 Open Silver Latin Rumba
1st (of 1) L-A2 Open Silver Latin Paso Doble
1st (of 3) L-A World Latin DanceSport Series (CSRPJ)
Anastasia Evgrafova with Gene Bersten
2nd (of 3) L-JR Open Latin Championship (CSRPJ)
Emilia Kokoszka with Gene Bersten
2nd (of 4) L-A1 Open Full Gold Latin Cha Cha
2nd (of 4) L-A1 Open Full Gold Latin Samba
2nd (of 4) L-A1 Open Full Gold Latin Rumba
2nd (of 4) L-A1 Open Full Gold Latin Jive
3rd (of 8) L-A Open Latin Scholarship (CSRPJ)
Noel Ness with Gene Bersten
1st (of 2) L-A1 Newcomer Bronze Latin Cha Cha
1st (of 1) L-A1 Closed Bronze Latin 3-Dance Championship (CRJ)
3rd (of 3) L-A Bronze Latin 3-Dance Scholarship (CRJ)
1st (of 1) L-A1 Closed Bronze Standard 3-Dance Championship (WTQ)
1st (of 2) L-A Bronze Standard 3-Dance Scholarship (WTQ)
Dancers Studio
Ligaya Carlos with Jeff Halverson
3rd (of 17) L-B2 Intermediate Bronze Rhythm Cha Cha
1st (of 13) L-B2 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (WTF)
4th (of 15) L-B Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
2nd (of 11) L-B2 Closed Bronze Smooth 3-Dance Championship (WTF)
3rd (of 14) L-B Bronze Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
Independent Instructors
Susan Hervey with Mariusz Olszewski
3rd (of 4) L-C1 Intermediate Silver Latin Cha Cha
2nd (of 4) L-C1 Intermediate Silver Latin Rumba
3rd (of 4) L-C1 Intermediate Silver Latin Jive
2nd (of 3) L-C1 Closed Silver Latin 3-Dance Championship (CRJ)
3rd (of 7) L-C Silver Latin 3-Dance Scholarship (CRJ)
Jeanie LaFavor with Mariusz Olszewski
3rd (of 4) L-C1 Advanced Latin Samba
2nd (of 4) L-C1 Advanced Latin Rumba
3rd (of 4) L-C1 Advanced Latin Paso Doble
4th (of 6) L-C Open Latin Scholarship (CSRPJ)
3rd (of 4) L-C World Latin DanceSport Series (CSRPJ)
Larisa Thomas with Mariusz Olszewski
2nd (of 2) L-B1 Advanced Latin Cha Cha
2nd (of 2) L-B1 Advanced Latin Samba
2nd (of 2) L-B1 Advanced Latin Rumba
5th (of 8) L-B Latin Scholarship (CRSPJ)
1st (of 3) L-B World Latin DanceSport Series (CSRPJ)
David Zaleske with Kristina Lee
1st (of 1) G-B2 Full Silver Latin Cha Cha
1st (of 1) G-B2 Closed Silver Latin 3-Dance Championship (CRJ)
7th (of 7) L-C Silver Latin 3-Dance Scholarship (CRJ)
5th (of 5) G-B2 Closed Silver Standard 3-Dance Championship (WTQ)
16th (of 17) L-C Silver Standard 3-Dance Scholarship (WTF)
Mill City Ballroom
Marty Faeh with Kate Bratt
1st (of 5) G-C1 Full Bronze Rhythm East Coast SWing
1st (of 4) G-C1 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
8th (of 14) L-C Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
1st (of 5) G-C1 Closed Bronze Smooth 3-Dance Championship (WTF)
5th (of 16) G-C Bronze Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
Lee Ferguson with Kate Bratt
1st (of 3) G-C2 Pre-Silver Smooth Waltz
1st (of 3) G-C2 Pre-Silver Smooth Tango
1st (of 3) G-C2 Pre-Silver Smooth Foxtrot
2nd (of 4) G-C2 Closed Silver Smooth 3-Dance Championship (WTF)
6th (of 8) G-C Silver Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)
Julibeth Lauren with Gordon Bratt
3rd (of 13) L-B2 Full Bronze Rhythm Cha Cha
5th (of 13) L-B2 Closed Bronze Rhythm 3-Dance Championship (CRS)
7th (of 15) L-B Bronze Rhythm 3-Dance Scholarship (CRS)
5th (of 11) L-B2 Closed Bronze Smooth Dance Championship (WTF)
6th (of 14) L-B Bronze Smooth 3-Dance Scholarship (WTF)